Cesarskie cięcie zwiększa ryzyko białaczki ALL?

Wczoraj opublikowano wyniki prac naukowców z Kalifornii, którzy sprawdzali czy cesarskie cięcie zwiększa ryzyko wystąpienia białaczki ALL u dzieci. Porównali 5,081 przypadków zachorowań do 18,927 dzieci zdrowych z okresu 1978 – 2009.

Okazało się, że cesarskie cięcie “na życzenie” matki łączone jest z 17% większym ryzykiem zachorowania na ALL przez dziecko. Badając przypadki w grupie wiekowej z największą zapadalnością na ALL (wiek 2-4 lat), to ryzyko było większe aż o 38%. Co jest interesujące, zwiększone ryzyko dotyczyło tylko przypadków cesarskich cięć na życzenie, ale nie w przypadku ratunkowych cięć cesarskich.

Inne prace naukowe również pokazały zwiększone ryzyko zapadalności na ALL u dzieci narodzonych przez cesarskie cięcie. Badanie przeprowadzone w 9 krajach (ok. 10,000 dzieci z białaczką i ponad 23,000 dzieci zdrowych) i opublikowane w 2016 wykazało zwiększenie ryzyka ALL o 23% u dzieci narodzonych przez cesarskie cięcie (link tutaj). Warto odnotować, że tamta praca również wykazała większe ryzyko powiązane z “cesarką” na życzenie i brak wpływu ratunkowego cesarskiego cięcia na zapadalność na ALL. Grecka praca (dostępna tutaj) z 2016 wskazała 57% powiększone ryzyko ALL u dzieci narodzonych przez cesarskie cięcie. Inna praca naukowców z Kalifornii z 2014 (link tutaj) wykazała powiększone ryzyko o 44% i aż o 134% większe w populacji latynoskiej.

Nie jest znana przyczyna dlaczego cesarskie cięcia na życzenie mogą zwiększać ryzyko białaczki, chociaż niektórzy naukowcy sugerują, że może mieć to związek z kształtowaniem mikroflory przewodu pokarmowego dziecka i układu immunologicznego. Podczas porodu naturalnego noworodek przemieszcza się przez kanał rodny matki, który jest skolonizowany przez bakterie kwasu mlekowego. Inna hipoteza sugeruje, że stres noworodka podczas porodu naturalnego powoduje wydzielenie kortyzolu po porodzie, który może mieć ochronny wpływ na dziecko i zmniejszać ryzyko zachorowania na ALL w przyszłości.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *