Cewnik centralny typu Broviac

Co to jest BROVIAC?

BROVIAC to dożylny cewnik (kateter) tunelowy, zbudowany z miękkiej, specjalnego rodzaju gumy (silikonu), pozwalający na pobieranie lub podawanie krwi, podawanie płynów i leków dziecku, bez potrzeby każdorazowego zakładania wenflonu. BROVIAC jest wprowadzany bezpośrednio do żyły centralnej, zwykle w górnej części klatki piersiowej.

Cewnik jest wystarczająco długi, aby dotrzeć do dużej żyły wchodzącej do serca. Pozostała część cewnika tworzy tunel pod skórą i wydobywa się na piersi z dala od miejsca, gdzie wchodzi on do żyły. Teoretycznie zapobiega to przedostawaniu się bakterii do centralnej części cewnika. Wokół cewnika znajduje się mały mankiet, zostaje on schowany pod skórę na głębokość ok. 2 centymetrów od miejsca, w którym rurka wychodzi na zewnątrz. Tkanki dziecka przyrastają do tego mankietu co powoduje, że cewnik staje się bardziej stabilny, zmniejsza to ryzyko jego przypadkowego wyciągnięcia. Mankiet również działa jako bariera na zakażenia. Na zewnątrz znajdują się 1, 2 lub 3 ujścia.

BROVIAC stosuje się, gdy zachodzi potrzeba dłuższego leczenia, częstego podawania leków i płynów lub pobierania próbek krwi, np. podczas chemioterapii, a także gdy istnieje konieczność szybkiego podawania dużych dawek leków bezpośrednio do żyły centralnej.

Zabieg założenia cewnika jest najczęściej przeprowadzany przez chirurga na sali operacyjnej. Dziecko najprawdopodobniej poddane zostanie znieczuleniu ogólnemu, czyli będzie całkowicie uśpione. Przez pierwsze dni po przeprowadzeniu zabiegu mogą być podawane dziecku leki przeciwbólowe, aż do czasu ustąpienia bólu.

Podczas zabiegu lekarz wykonuje dwa małe otwory w klatce piersiowej. Jeden w miejscu wejścia cewnika pod skórę i drugi w miejscu wejścia cewnika do żyły. Pomiędzy tymi dwoma otworami tworzy się pod skórą tunel. Przez ten tunel przepuszcza się cewnik, a następnie delikatnie wprowadza do żyły. Miejsca nacięć zostaną dokładnie opatrzone.
Cewnik należy odpowiednio pielęgnować, aby zminimalizować ryzyko zakażenia. Zajmuje się tym pielęgniarka onkologiczna.

Do czynności pielęgnacyjnych należą:
– regularne przepłukiwanie cewnika (na początku co 1-2 dni, potem można co tydzień)
– regularna zmiana plastra (na początku 2x w tygodniu, potem raz na tydzień lub częściej, w miarę potrzeby, gdy plaster jest zamoczony, zabrudzony czy odkleja się)