“Surowe warzywa i owoce są okej, nawet u wyzerowanych pacjentów w głębokiej neutropenii – kluczem jest zachowanie higieny i bezpieczeństwa żywności!”
Opublikowano właśnie wyniki randomizowanego badania klinicznego przeprowadzonego na 150 dzieciach onkologicznych (większość dzieci z ALL i mięsakami). Badanie porównywało skuteczność diety neutropenicznej (bez świeżych warzyw i owoców) wobec normalnej diety uwzględniającej “surowiznę”. W obu grupach rodzice stosowali zasady bezpieczeństwa i higieny żywienia opracowane przez amerykańską agencję FDA (Food & Drug Administration).
W grupie 75 dzieci stosujących “normalną dietę” (z surowizną) było mniej infekcji (33%) niż w grupie 77 dzieci z dietą bez surowych warzyw/owoców (35%). Choć nie był to wniosek istotny statystycznie, trend przemawia PRZECIWKO stosowaniu diety neutropenicznej.
Potwierdza się zatem to, o czym pisałem w zeszłym roku:
Dieta neutropeniczna NIE ZAPOBIEGA INFEKCJOM, a wręcz może zwiększać ich ryzyko (poprzez zredukowaną ilość witamin i antyoksydantów spowodowaną obróbką termalną). Dieta neutropeniczna jest przy tym kłopotliwa zarówno dla dzieci jak i rodziców oraz prowadzi do obniżenia jakości życia pacjentów.
Nie ma żadnych dowodów naukowych przemawiających za jej stosowaniem. Ani jednej pracy. Jest za to szereg dowodów przeciw, a 11 lipca 2017 doszedł kolejny.
Czas, aby polskie szpitale dopasowały się do stanu obecnej wiedzy naukowej i podążały za przykładem Kliniki Pediatrii Hematologii i Onkologii w Gdańsku, gdzie zaprzestano rekomendowania diety neutropenicznej małym pacjentom..
Do tego czasu, zachęcam żeby rodzice konsultowali się z (dobrymi) lekarzami / dietetykami, którzy mają dostęp do aktualnej wiedzy naukowej i podejmowali wspólnie najlepsze decyzje dla zdrowia dzieci.