“superblood” w leczeniu ALL

W temacie udoskonalenia obecnych metod leczenia białaczek ciągle dużo się dzieje. Tym razem przedstawiam Wam artykuł opisujący bardzo obiecują metodę leczenia nowotworów, w tym przede wszystkim ostrej białaczki limfoblastycznej (ALL) LINK

Terapia polega na wykorzystaniu czerwonych krwinek, a nie bezpośrednio chemii jak jest to robione obecnie. Naukowcy wyposażyli czerwone krwinki w białko terapeutyczne (np. l-asparaginazę), które może być dostosowane do leczenia konkretnego schorzenia. Następnie wprowadza się je podczas wlewu do organizmu, aby rozpocząć leczenie.

Badania wykazują, że L-asparaginaza dostarczana przez superlood działa w organizmie przez okres do trzech tygodni, a nie jak przy wlewach – kilka dni. Dodatkowo zakmnięcie L-ASPy w czerwonych krwinkach może pomóc “ominąć” działanie układu odpornościowego, który przestanie wytwarzać przeciwciała neutralizujące lub eliminujące L-ASPę z krwiobiegu.

“The idea is that some of these cancer cells have become extremely reliant on nutrients in the bloodstream for their metabolism,”  – tłum. “Chodzi o to, że niektóre z tych komórek rakowych stały się bardzo zależne od składników odżywczych w krwioobiegu, jeśli chodzi o ich metabolizm”

“If you load red blood cells with enzymes which destroy these nutrients, then you help to starve cancer cells by interrupting their supply.” – tłum “Wypełnienie czerwonych krwinek enzymami, które niszczą te składniki odżywcze, pomaga głodzić komórki rakowe, przerywając ich zaopatrzenie.”-  dr Vladimir Muzykantov, profesor farmakologii na University of Pennsylvania i członek rady doradczej EryDel of Milan, która jest jedną z firm, pracującą nad tematem “superblood”.

Wizja jest tym bardziej optymistyczna, że wprowadzenie tej metody w Europie szacuje się już na 2020 r!

Nieco więcej o tej “superblood”, można przeczytać w publikacji – TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *