Nasze dzieci codziennie są narażone na dolegliwości, które często są skutkami ubocznymi leczenia bardzo silnymi chemioterapeutykami. Jedną z nich jest zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, znane jako nadżerki, pleśniawki, mucositis, stomatitis itd. (w skrócie OM od oral mucositis).
Metodą, która zasługuje na szczególną uwagę zarówno w profilaktyce jak i przy leczeniu zapalenia błony śluzowej jamy ustnej w przebiegu chemioterapii, jest laser biostymulujący Low-Level Therapy (LLLT). Laseroterapia jest zabiegiem bezkrwawym, nieobciążającym i bezbolesnym, bez ryzyka dla pacjenta (brak fizycznego kontaktu narzędzia z tkankami leczonej osoby). Jest ona znacznie skuteczniejsza niż inne, dotąd znane metody (leki przeciwgrzybicze, antybiotyki, maści, płukanki).
W przypadku 10-letniego Jasia (syna Simona) laser (czyli LLLT) był absolutnie kluczową interwencją, gdy miał już OM III stopnia (wstrzykiwanie jedzenia strzykawką) – w ciągu 24h nastąpiła znacząca poprawa (działanie przeciwbólowe). Po 72h nie było śladu nadżerek.
Oto interwencje, które działają na OM powodowany przez chemioterapię (a w nawiasie subiektywna ocena jakości dowodów na bazie opracowań naukowych, wyników badań oraz własnych doświadczeń i dyskusji):
* Low-Level Laser Therapy (LLLT): 10/10 (w Gdańsku trwa badanie kliniczne, efekty są super, poza tym jest wiele badań, które już zostały przeprowadzone).
* Palifermin 9/10 (bardzo skuteczne, bardzo drogie, i niebezpieczne lekarstwo, które ma działanie rakotwórcze — to jak wyganianie szatana przy pomocy belzebuba)
* płukanie Caphosolem 6/10
* Fungizone/Amphotericin 6/10
* cynk 4/10
* witamina C 3/10
* naświetlanie przy pomocy światła Bioptron 3/10 (anegdotalne doświadczenia na oddziale wg. pielęgniarek i onkologów)
* krioterapia / chrupanie kawałków lodu podczas chemioterapii (ma to sens tylko jeżeli powodująca OM chemia “kropi” krótko, np. 1h-2h, ale nie jest to sensowne przy HD-MTX i.v. 24h)
* płukanie Alluprinolem 3/10
* żucie gumy 1/10
Ja widać, metoda LLLT bije “na głowę” wszystkie inne. Wykorzystywana jest ona z powodzeniem w Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii w Gdańsku od lutego 2016 i od tego czasu udało się już zaobserwować skuteczność laseroterapii w zapobieganiu powstawania OM u dzieci oraz korzystny wpływ na przebieg gojenia.
Profilaktyczne użycie LLLT ma działanie zapobiegające zapaleniu jamy ustnej, a lecznicze skraca czas jego trwania, redukuje ból, działa przeciwzapalnie i powoduje szybszą regeneracje uszkodzonych tkanek.
Podjęliśmy działania, aby metody te wprowadzić także na innych oddziałach onkologicznych, m.in. w Warszawie. Mamy nadzieję, że w nie długim czasie wszystkie dzieci będą miały dostęp do tej metody.
Jeśli Wasze dziecko ma stan zapalny w jamie ustnej i chcielibyście skorzystać z LLLT, a metoda ta nie jest stosowana na oddziale onkologicznym, gdzie leczy się Wasze dziecko, możecie poza okresem hospitalizacji spróbować udać się prywatnie do stomatologa, który ma LLLT w swoim gabinecie.
W 2018 r. LLLT DOSTĘPNE JEST JUŻ NA DZIECIĘCYCH ODDZIAŁACH ONKOLOGICZNYCH W MIASTACH:
* BIAŁYSTOK (UDSK)
* CHORZÓW
* GDAŃSK (UCK)
* KATOWICE
* ŁÓDŹ
* RZESZÓW
* WARSZAWA (SPDSK)
* WROCŁAW (“Przylądek Nadziei”)
* ZABRZE
GABINETY PRYWATNE STOSUJĄCE LLLT:
WARSZAWA:
– Periomedica, dr. Maria Kościuk-Perkowska (Wola) periomedica.pl
OTWOCK:
– Dental Studio www.ds-dentalstudio.pl